Psychoedukacja – czym jest

Psychoedukacja to metoda edukacyjna skierowana jako forma terapii kryzysowej do osób, które żyją z zaburzeniami psychicznymi, neuroróżnorodnymi. Jest to proces, który wymaga czasu i dostosowania do indywidualnych potrzeb pacjenta lub uczestnika. Psychoedukacja ma na celu przekazywanie wiedzy na temat funkcjonowania człowieka w różnych okolicznościach życiowych i warunkach społecznych. Jest to zatem, edukowanie i informowanie i uświadamianie pacjentów na temat ich własnych doświadczeń emocjonalnych, psychicznych i zachowań. Zarówno europejskie, jaki i amerykańskie badania potwierdzają, że psychoedukacja okazuje się nie tylko najważniejszym, wręcz nieodzownym elementem, ale też ekstremalnie skutecznym.

Psychoedukacja w ADHD

Psychoedukacja, w odróżnieniu od psychoterapii, nie zagłębia się głęboko w problematykę dzieciństwa ani nie analizuje związanych z nim mechanizmów. Zamiast tego skupia się na praktycznych umiejętnościach radzenia sobie z obecnymi objawami ADHD, kierując uwagę na teraźniejszość. Bez przejścia przez proces psychoedukacji, osoba z ADHD może napotykać trudności w utrzymaniu punktualności, koncentracji czy regularności pracy. To zz kolei może ograniczać skuteczność psychoterapii. Dlatego też, aby psychoterapia przyniosła oczekiwane rezultaty, istotne jest wcześniejsze podjęcie psychoedukacji, która dostarcza konkretnej wiedzy i narzędzi potrzebnych do skutecznego zarządzania codziennymi wyzwaniami związanymi z ADHD.

Dzięki zdobytej wiedzy na temat trudności napotykanych w życiu możliwe jest zmniejszenie poczucia lęku oraz znalezienie dogodnych rozwiązań. W kontekście ADHD (Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej) psychoedukacja odgrywa istotną rolę, służąc jako skuteczne narzędzie w leczeniu oraz wspieraniu osób dorosłych z tą diagnozą.

Psychoedukacja jest kluczowa w leczeniu dorosłych z ADHD. Dzięki odpowiedniej wiedzy i zrozumieniu objawów i ich wpływów na funkcjonowanie, pacjent może lepiej sobie z nimi radzić i skuteczniej korzystać z innych form terapii. Leczenie ADHD u dorosłych jest wieloaspektowe idostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W pierwszej kolejności oferuje się psychoedukację, która pomaga pacjentom zrozumieć zaburzenie i radzić sobie z jego objawami.

Pierwszym kluczowym elementem psychoedukacji w ADHD jest zrozumienie samego zaburzenia. Osoby dorosłe z ADHD często doświadczają trudności z koncentracją, impulsywnością i nadmiernym niepokojem. Poprzez edukację na temat mechanizmów neurobiologicznych leżących u podstaw ADHD.  Pacjenci zyskują głębsze zrozumienie swoich własnych doświadczeń, co może zredukować poczucie winy, wstydu czy frustracji. Psychoedukacja w ADHD dorosłych obejmuje informacje na temat objawów ADHD, wyjaśnienie wpływu ADHD na funkcjonowanie, oraz przyczyny rozwoju ADHD. Dzięki niej pacjent może dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystać koncentrację będącą efektem farmakoterapii. Co za tym idzie się skupiać na najważniejszych dla niego rzeczach. Ostatecznie, psychoedukacja ADHD u osób dorosłych pomaga poprawić ich funkcjonowanie zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.

Kolejnym istotnym aspektem psychoedukacji jest nauka praktycznych strategii radzenia sobie z objawami ADHD. Pacjenci uczą się skutecznych technik organizacyjnych, planowania czasu oraz zarządzania zadaniami, co może znacznie poprawić ich funkcjonowanie w codziennym życiu. Wsparcie w rozwijaniu umiejętności społecznych i radzenia sobie ze stresem również stanowi istotny element psychoedukacji w kontekście ADHD.

Ważnym aspektem psychoedukacji jest również zaangażowanie rodziny oraz bliskich osób w proces leczenia. Edukacja najbliższego otoczenia pacjenta na temat specyfiki ADHD może przyczynić się do zrozumienia i akceptacji zaburzenia, co z kolei sprzyja budowaniu zdrowszych relacji interpersonalnych.

Psychoedukacja nie zastępuje innych form terapii, takich jak psychoterapia  czy farmakoterapia, ale stanowi istotne uzupełnienie tych interwencji. Integracja różnych metod terapeutycznych z psychoedukacją może przynieść kompleksowe rezultaty w leczeniu ADHD u osób dorosłych.

W skrócie, psychoedukacja w kontekście ADHD to proces edukacyjny, który nie tylko dostarcza informacji na temat samego zaburzenia.

Również pomaga osobom dorosłym z ADHD rozwijać praktyczne umiejętności radzenia sobie z jego objawami. Wspieranie pacjentów i ich bliskich poprzez zrozumienie i akceptację jest kluczowe w procesie leczenia tego trudnego zaburzenia.

Psychoedukacja w ADHD – jak przebiega

Psychoedukacja jest formą krótkoterminową. Zwykle składa się z cyklu 10-15 spotkań. Standardowo jest to 12, czyli trzy miesiące w częstotliwości raz w tygodniu. Zajęcia psychoedukacyjne mogą odbywać się

grupowo lub indywidualnie. Zależy to zarówno od potrzeb i preferencji klienta/pacjenta, ale również od oferty placówki. W Edu Mindset oferujemy zarówno psychoedukację grupową dla ADHD, jak i indywidualną (dla ADHD, ASD, jak i również innych sytuacji).

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *