Jaką terapię wybrać

Jaką terapię wybrać: jaki nurt byłby najlepszy, czy lepiej na żywo, czy online, indywidualnie czy grupowo… To pytanie stawia sobie chyba każda osoba zainteresowana formą wsparcia terapeutycznego.

Nurty – co wybrać

Jeśli chodzi o modalność terapeutyczną (nurt terapeutyczny), to badania wskazują, że między większością z nich nie ma znaczących różnic. Oczywiście nie wszystkie będą odpowiednie dla każdego zainteresowanego. Jednak, jeżeli ktoś już uzna, że akurat dana metoda jest dla niego odpowiednia i się w niej odnajduje, większość metod osiąga podobne wyniki, jeśli chodzi o realne postępy terapeutyczne. Oczywiście kluczem jest tutaj właśnie “odnalezienie siebie”.

Nie ma sensu pakowania się w terapię, która już od początku nie wzbudza naszego zaufania. Nie ma sensu też trwać w czymś, co tylko potęguje nasze lęki czy innego rodzaju niepokoje. A tak się dzieje bardzo często wśród pewnych konkretnych grup społecznych. Np. na autystów czy osoby z ADHD bardzo często destrukcyjnie działa terapia psychodynamiczna. Dzieje się tak z powodu “milczenia” terapeuty, które osoby te interpretują jako coś niewygodnego. Z kolei przy zaburzeniach zachowania u dzieci poleca się metody behawioralne, co zazwyczaj przynosi szybki, krótkotrwały skutek. Jednak docelowo nierzadko traumatyzuje małego pacjenta. Tym samym zamiast przeciwdziałać przyczynom niedopowiednich zachowań, wzmagamy je jeszcze bardziej. Pamiętaj jednak, że powyższe przykłady to tylko przykłady.

Więcej o nurtach psychoterapeutycznych poczytasz w kolejnych wpisach.

Załóżmy jednak, ,że terapia jako taka jest dobrze dopasowana pod względem nurtu czy technik. Modalność nie musi być popularna, polecana. To, co dobrze działa na ciebie, twoje dziecko, twoich kolegów… może być destrukcyjne dla innej osoby, która też zmaga się z pytaniem, jaką terapię wybrać. Polecana metoda nie zawsze okazuje się dobra. Bo nie jest dopasowana. To, że działa na jednego, nie oznacza, że nie zrobi krzywdy drugiemu.

Zatem, jeśli tak naprawdę nie nurt jest najważniejszy, to co? Otóż kluczem jest osoba (osobowość i podejście) psychoterapeuty. Nie ma skrajnych różnic w efektywności różnych rodzajów psychoterapii. Są za to skrajne różnice w efektywności psychoterapeutów.

Wiele zależy też od tego, co chcemy dzięki takiej terapii uzyskać. Trzeba sobie zadać pytanie, czy lepiej zdecydować się na terapię krótkoterminową (od miesiąca do sześciu miesięcy), czy długoterminową (od roku do kilku lat). Czasami najlepszą opcją będzie też pojedyncza konsultacja lub grupa wsparcia.

Jaką terapię wybrać – długo czy krótkoterminową?

Decyzja między terapią krótkoterminową a długoterminową zależy od wielu czynników. W tym od indywidualnych potrzeb, celów terapeutycznych i rodzaju problemu, z którym się borykasz. Oto kilka czynników, które mogą pomóc w rozważeniu, kiedy wybrać każdą z tych opcji:

  • Terapia krótkoterminowa:
  1. Skonkretyzowane cele: Jeśli masz jasno określone cele terapeutyczne i konkretny problem, z którym chcesz się zmierzyć, terapia krótkoterminowa może być odpowiednia. Jest bardziej skoncentrowana na rozwiązaniu konkretnych problemów w określonym czasie, zazwyczaj obejmującym od kilku do kilkunastu sesji terapeutycznych.
  2. Problemy o ograniczonym zakresie. Jeśli masz do czynienia z problemem o ograniczonym zakresie, na przykład lękiem, fobią, trudnościami w radzeniu sobie z żałobą lub problemami z zarządzaniem stresem, terapia krótkoterminowa może dostarczyć narzędzi i strategii, które pomogą szybko i efektywnie rozwiązać te problemy.
  3. Obecne problemy. Terapia krótkoterminowa często koncentruje się na obecnych problemach i skupia się na znalezieniu rozwiązań oraz na konkretnych technikach radzenia sobie.
  • Terapia długoterminowa:
  1. Złożone problemy emocjonalne i psychologiczne. Jeśli masz do czynienia z głęboko zakorzenionymi problemami emocjonalnymi, takimi jak długotrwałe depresje, zaburzenia osobowości, traumy lub chroniczne problemy związane z relacjami, terapia długoterminowa bywa bardziej odpowiednia. Pozwala na bardziej dogłębne zbadanie przyczyn problemów i umożliwia proces odkrywania siebie i leczenia na wielu poziomach.
  2. Rozwój osobisty i samorozwój. Terapia długoterminowa okazuje się również korzystna dla osób, które są zainteresowane rozwojem osobistym, lepszym zrozumieniem siebie i rozwiązaniem głębszych problemów z przeszłości.
  3. Terapia relacji: Jeśli masz trudności w relacjach interpersonalnych lub chciałbyś pracować nad rozwojem zdrowych więzi, terapia długoterminowa może umożliwić dłuższy proces terapeutyczny skupiający się na rozwoju umiejętności interpersonalnych i zrozumieniu wzorców relacyjnych.

Warto pamiętać, że to tylko ogólne wskazówki. Ostateczna decyzja powinna być podejmowana we współpracy z terapeutą. Pomoże on może dostosować podejście terapeutyczne do indywidualnych potrzeb. Terapeuta zdecydowanie pomoże lub nakieruje na pewne rozwiązania.

Jaką terapię wybrać – spotkania na żywo czy online?

Wybierz takie rozwiązanie, które będzie dla ciebie najbardziej dogodne, zarówno pod względem praktycznym (dojazdy itd), jak i emocjonalnym. Spotkania twarzą w twarz dla jednych są wybawieniem, dla innych katorgą. Jeśli zdecydujesz się na spotkania online, ważnym aspektem będzie omówienie z terapeutą kwestii kamerki. W Edu Mindset nie jest ona wymaga, ale zdecydowania preferowana. Przymusu nie ma i osoba bez kamery nie będzie traktowana gorzej. Zawsze swobodniej i milej rozmawia się z osobą, a nie z awatarem czy ikoną.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *