uspokić nerwy

Jak szybko uspokoić nerwy

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko uspokoić nerwy, masz kłopoty z przestymulowaniem, porywczością, nerwowością, ten artykuł jest dla ciebie.

Przedstawiam tutaj kilka metod, które opierają się na ewolucyjnych mechanizmach. Do tego są szybkie i nie wymagają skomplikowanych czynności ani wizyt w sklepie czy aptece.

Metody z piciem ziół, braniem tabletek uspokajających znają wszyscy. Nie wszyscy mogą jednak z nich skorzystać. Nie na każdego one również działają. Pomysły przedstawione poniżej możesz wdrożyć za każdym razem i w dowolnym miejscu. Pomagają one uspokoić nerwy, a jednocześnie są totalnie nieinwazyjne.

Schłodzenie pomaga uspokoić nerwy

  1. Umyj twarz lub włosy chłodną wodą. Ta metoda pomaga uspokoić nerwy, ponieważ wpływa na obniżenie adrenaliny i kortyzolu. Ewolucyjnie, jeśli schłodzisz twarz, hormony stresu się obniżą. Pomoże to uspokoić nerwy i nabrać dystansu do sprawy, “odwracając uwagę” twojego układu nerwowego od bodźców emocjonalnych i przekierowując ją na fizyczne. Schłodzenie niejako zmusi mózg do zmiany sposobu reagowania.

Grawitacja

Zabawy grawitacyjne. Wiele osób nie docenia roli, jaką siły grawitacji mają w życiu codziennym. Oprócz tych oczywistych, odczuwanie grawitacji pomaga utrzymywać nasze nerwy w stanie stabilności. Co zrobić, by efekt ten zmocnić? Pomoże kilka ćwiczeń wykorzystujących techniki zabaw przeciw grawitacji. Np. mocne wychylenie do tyłu powoduje napięcie i focusuje nasz mózg na niepewności. Powrót do postawy wyprostowanej daje nagłe i silne poczucie ulgi i pewności. Bardzo dobrze działa też turlanie i podskoki. Nie bez powodu ćwiczenia tego typu wykorzystywane są na zajęciach w terapii zaburzeń integracji sensorycznej. Działają one na cały układ nerwowy: pomagają ustabilizować czucie głębokie, lęk grawitacyjny. W efekcie działają pozytywnie na poczucie własnego ciała w przestrzeni, pomagają uspokoić nerwy, hamują przebodźcowanie i ogólną nerwowość.

Uścisk uspokaja nerwy

  1. Przytulanie. Od lat znany jest cudowny wpływ przytulania na układ nerwowy człowieka. Nie bez powodu płaczące dziecko koi uścisk mamy. Nawet uścisk ręki ma dodatkowe, poza udowodnieniem braku posiadania broni, korzyści. Przytulanie – zwłaszcza takie powyżej 15 sekund – uwalnia w ciele oksytocynę. Oksytocyna to hormon, który pomaga łagodzić ból, uspokoić nerwy, znaleźć spokój. Oksytocyny traktuje się jako naturalny środek znieczulający i uspokajający. W Polsce istnieją nawet dwa ośrodki, gdzie można przyjść na sesję przytulania za opłatą.
  2. Nacisk. Co jeśli w danej chwili nie możesz się do nikogo przytulić, są inne rozwiązania. Wykorzystaj siłę nacisku. Zbawienne okazują się tutaj np. koce sensoryczne i kołdry obciążeniowe. Możesz wykorzystać też cięższą pierzynę. Usiądź lub połóż się i na około 15-20 minut przykryj. Stymulacja mięśni i układu przedsionkowego pomoże znaleźć równowagę.
  3. Gniotki i zabawki sensoryczne. Świetnie sprawdzają się nie tylko klasyczne gumowe gniotki, ale też wszelkie zabawki do rozciągania, ugniatania, uciskania, zmieniania kształtów. Polecam też bransoletki, pierścionki, wisiorki i inne drobne przedmioty.

Skupienie, by uspokoić nerwy

  1. Skupienie na wzroku. Wiele osób uważa, że to, co pozwala im ukoić nerwy to książka lub film. I mają rację. Oprócz walorów rozrywkowych, ma to również wyjaśnienie biologiczne. Aby oglądać lub czytać, nasze mózgi muszą kontrolować oczy w sposób spójny, jednostajny i muszą skupić większość uwagi właśnie na sygnałach z nich płynących. Jest to nic innego jak przekierowanie uwagi.
  2. Ćwiczenia świadomego oddechu. Tutaj jest wiele możliwości. Opowiem o moim ulubionym. Weź trzy głębokie oddechy. W trzecim zrób zabawę oddechową. Wyobraź sobie, że powietrze, które wdychasz to taka kulka krążąca po ciele. Następnie spróbuj ją śledzić: kilka powietrza wchodzi przez nos, krąży w policzkach, schodzi niżej, jest w prawym ramieniu, potem w lewym… Potem w ręce, żeby zaraz zawrócić i zejść do klatki piersiowej, brzucha, nóg itd.
  3. Podstawowy błąd w tym przypadku, to skierowanie oczu niebieskie światło, które zwiększa produkcję adrenaliny i kortyzolu, a więc działa pobudzająco i drażniąco. Typowe źródła niebieskiego światła to telefony komórkowe, ekrany laptopów i telewizory.
  4. Mantrowanie. Wielu osobom pomaga monotonne powtarzanie jakiegoś słowa lub zdania. Może to być “mam dobry dzień”, “nie dam się wyprowadzić z równowagi”, “wszystko będzie dobrze” lub też imię ulubionego zwierzaka lub osoby.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *